Dokonalý jídelníček pro sportovce

01.09.2018

Ohlídejte si pitný režim!

Nastavte si správně bílkoviny a udělejte si jasno v rychlosti jejich vstřebávání:

Když máte bílkovin málo, tělo trpí a začne si rozkládat vlastní svalovinu. Když jich máte moc, zatěžujete ledviny i další orgány a časem se vám to projeví na zdraví. Optimální množství bílkovin je 1,2g (většinou pro vytrvalostní sporty) až 1,8g na kilo aktivní hmoty (pro silové sporty a když chcete nabírat svaly). Zohlednit byste měli množství bílkovin, které se vám z různých potravin vstřebá (jiná je biodostupnost bílkovin např. z vajec a jiná z luštěnin). Už v dobách Zátopka sportovci moc dobře věděli, že pro urychlení regenerace je vhodné využívat rychlé zdroje bílkovin. 

Naučte se kontrolovat hladinu krevního cukru: 

Opakované výkyvy krevního cukru vedou nejen k nadměrnému ukládání tuků, ale postupně se začne vytvářet tzv. inzulínová rezistence a můžete dospět až k cukrovce. Navíc výkyvy cukru nesvědčí fungování vaší centrální nervové soustavy. Umět ovlivňovat glykemický index je základ, který by měl mít v malíčku každý sportovec. Udělejte si jasno v jednotlivých sacharidech (glukóza, fluktóza, škroby, maltodextrin, palatinóza....). Pak si můžete začít efektivně "hrát" s jednotlivými rychlými a pomalými sacharidy pro optimální výkon. 

Nastavte si optimální množství tuků vzhledem k somatotypu a zajistěte dostatek tzv. zdravých tuků:

Zatímco někomu bude vyhovovat až 40% energie z tuků, někomu jinému podobné množství způsobí nabírání na váze. Kdo tuky vyloučí úplně, rozhodí si nejen vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, ale také hormonální rovnováhu a psychiku. Spousta lidí podceňuje dostatek omega trojek (tučné ryby, lněná semínka, vlašáky, konopná semínka..), čímž narůstá riziko různých zánětů.

Chtěl bych toho vědět ještě víc? Zkus profesionální kurz